10 Ekim Avukatlarından dava çağrısı: ‘Ali Yerlikaya ödüllendirildi’

ANKARA – 10 Ekim Katliamı’nın firari sanıklar tarafından devam eden davanın 20’nci duruşması 15 Haziran’da Ankara’daki Sıhhiye Adliyesi’nde görülecek. 10 Ekim Katliamı Davası Avukat Komisyonu duruşma öncesi yaptığı açıklamayla duruşmaya davette bulundu.

Seçimlerin ardından İçişleri Bakanı olarak görevlendirilen Ali Yerlikaya’nın ödüllendirildiğini belirten 10 Ekim avukatlarının açıklamasında, “Türkiye tarihinin en büyük katliamı olan 10 Ekim Ankara Katliamı’nın üzerinden 7,5 yıl geçti. Katliam sanıklarının bir kısmına yönelik ceza kararları çıkmış olsa da devam eden davamızda, davanın en kritik isimlerinden biri olan İlhami Balı’nın Suriye’deki kamplarda olduğu bilgisi dahi emniyet tarafından evraka sunulmuş olmasına karşın hala 16 sanık firari durumdadır” denildi.

‘TÜM KATLİAM SORUMLULARI YARGILANANA KADAR DAVAMIZIN PEŞİNDEYİZ’

Katliamı planlayan sanıkların yanı sıra sorumluluğu bulunan kamu vazifelilerinin de yargılanması talebinin yıllardır devam ettiğinin altını çizen 10 Ekim avukatlarının açıklaması şu sözlerle sürdü:

“Ancak gelinen süreçte, kamu sorumlularının yargılanması için yaptığımız tüm müracaatlara red kararı verilip bu mevzuda AYM önünde olan müracaatımıza ise 7 yıldır karar verilmezken; faaliyetleri bilinmesine karşın yıllarca militan yetiştirilmesine göz yumularak Gaziantep’in IŞİD örgütlenmesinin merkezi haline getirildiği, faillerin yakalanma korkusu dahi duymadan katliam örgütleyebildikleri periyotta Valilik misyonu üstlenen Ali Yerlikaya’nın İçişleri Bakanlığı ile ödüllendirildiğini görüyoruz. Tüm katliam sorumluları yargılanana kadar davamızın peşinde olduğumuzu bir kere daha belirterek sizleri de 15 Haziran 2023 saat 10.00’da görülecek tefrik evrakı 20’nci duruşmasına davet ediyoruz.” (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir