4 üniversiteden onlarca uzman İstanbul’un röntgenini çekti: Dikkat! O ilçelerde durum vahim

Boğaziçi Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi ile İstanbul Teknik Üniversitesi’nden onlarca uzmanı Sarsıntı Master Planı hazırladı. Planda İstanbul’daki riskli alanlara ve neler yapılabileceğine dikkat çekildi.

Planda, kentin kalburüstü semtleri olarak bilinen Koşuyolu ve Levent Mahalleleri’ndeki konut stoğunun birçoklarının değişikliğe uğradığı belirtilerek “Levent’te yeme-içme, ticaret, ofis, cümbüş fonksiyonlarına dönüşüm nedeniyle binaların özgün durumlarından çok farklılaştığı gözlenmektedir” denildi.

Bakırköy kıyıları, Ayamama Deresi

Milliyet’ten Mert İnan’ın haberine nazaran Bakırköy kıyılarından Marmara Denizi’ne dökülen Ayamama Deresi’nin sağlı sollu yaklaşık 500’er m’lik etrafında tehlikeli heyelan, taşkın ve sıvılaşma alanı bulunuyor.

Moda Burnu, Kurbağalıdere

Anadolu Yakası’nda Moda Burnu’nun doğusundan Marmara’ya dökülen Kurbağalıdere’nin sağlı sollu 300’er m’ik yakın etrafı, Moda Burnu’nun batı kıyıları ile Moda Burnu’ndan Kartal Tren İstasyonu civarına kadar 25 km uzunluğunda ve 250 m genişliğinde bir kıyı şeridi heyelan ve sıvılaşma alanı olarak belirlendi.

Şükrü Saraçoğlu Stadyumu

Planda, “Kadıköy Belediye Başkanlığı binası, Kadıköy Evlendirme Dairesi binası ve Şükrü Saracoğlu Stadyumu üzere yapılar belirlenen bu risk alanı içerisinde yer almaktadır. Kıyı Yolu, demiryolu ve birtakım yerleşim alanları da tekrar bu risk alanda” sözleri yer aldı.

Beşiktaş, Şişli

Master Planda, Beşiktaş, Şişli üzere merkez ilçelerinin büyük bir kısmının bitişik nizam konutlardan oluştuğu, bu bölgelerin ağır nüfus barındırdığı değinilirken “Yolların darlığı nedeniyle binaların yıkılmaları durumunda erişme riskleri ve eğimli alanlarda ise bitişik tertipte yapılaşmış yapıların kat hizalarının çakışmaması durumunda binalarda ağır hasar yaratma riski oluşmaktadır” tespiti yapıldı.

Heyelan riski

İstanbul’da Florya, Menekşe, Küçükçekmece, Avcılar, Gürpınar ve Büyükçekmece’nin heyelan riski bakımından tehlikeli yerler olduğu vurgulanırken şu tabirler yer aldı: “Bu bölgede su aldığı vakit likit limitleri değişen, kil üzere oturma mümkünlüğü artan üniteler de yer almaktadır. Yamaç eğiminin yüksek olduğu göl kenarları ile Marmara Denizi’nin kuzeyindeki kıyı şeridi, heyelan riski fazla olan bölgeler olarak belirlenmiştir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir