Bakan Kurum konut arsasındaki detayları anlattı: TOKİ başkanlığımız yapım desteği verecek

Bakan Kurum, konut yerinde vatandaşların ister müstakil ister müşterek yere diledikleri üzere başvurabileceklerini tabir ederek alt yapılı yapısı hazır konut emlakı için hazırlanacak imar planına uygun meskenleri yapabileceklerini söyledi. Bakan Kurum, ister müstakil ister müşterek emlakta, hak sahiplerine konut üretim sürecinde Toplu Konut Yönetimi Başkanlığı’nca (TOKİ) takviye olunacağını söyledi.

“MÜSTAKİL ARSA SAHİBİ OLAN VATANDAŞLARA İSTERLERSE PROJE DAYANAĞI SAĞLAYACAĞIZ”

Müstakil parsellere başvuran vatandaşlar için teknik ve türel takviye sağlanacağına vurgu yaparak, “Müstakil parsellerde vatandaşımız bizim yapmış olduğumuz imar planları çerçevesinde kendi konutunu o imar planına uygun olarak yapacak. Ruhsatlarını ilgili belediyelerden alacaklar. Burada da hem teknik hem türel dayanağı vereceğiz. İsterlerse şayet proje takviyesi sağlayacağız. Yöresel mimarilerimize uygun projelerimiz var. Bu projelerden onlara dayanak de sağlayacağız. Ve burada kendi konutunu istediği, dilediği üzere yapabilecek.” diye konuştu.

“VATANDAŞLARIMIZ PAYLI PARSELLERDE KONUTLARINI İSTERLERSE KENDİLERİ YAPACAK, İSTERLERSE DE TOKİ BAŞKANLIĞIMIZ ONLARA İMAL TAKVİYESİ VERECEK”

Konut yerleriyle ilgili müşterek parseller hakkında da bilgi veren Bakan Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Müşterek parsellerde de tekrar yapmış olduğumuz imar planları çerçevesinde olacak. Bu parseller toplumsal konutları yapacağımız yerlere yakın yahut içerisindeki alanlar olacak. Biz altyapısını getireceğiz. Yani toplumsal konutla birlikte altyapısını hazırlayacağız. Elektriğini, suyunu, yollarını, kaldırımını, bunları yapacağımız için vatandaşımıza altyapısı hazır halde vereceğiz. Vatandaşımız müstakilde kendi projesine yahut bizim vereceğimiz projeye uygun bir biçimde inşasını yapabilecekler. Faizsiz ve yüzde 40 sübvansiyon kelam konusu olacak. Yıllara nazaran hiç bir atış kelam konusu değil. Müşterekte ise bizim imar planlarında belirlediğimiz parsellere vatandaşlarımız şerefiyesine o alanlarda 4-5 bin metrekarelik parseller oluşturacağız. Vatandaşlarımız bu paylı parsellerde kendileri bir ortaya gelerek, ister müteahhite kat karşılığı işlerini verecekler, isterseler kendileri yapacaklar. İsterlerse de TOKİ Başkanlığımız onlara üretim dayanağı verecek. Aslında müşterek parsellerden konut alan vatandaşlarımız TOKİ’ye müracaat ettiklerinde, TOKİ Başkanlığımız onlar ismine tıpkı toplumsal konut projesinde olduğu üzere gelecek onların ismine bu süreci yönetecek, ihalesini gerçekleştirecek, yüklenici firmayla mukavelesini yapacak, inşaatların sürecini takip edecek ve vatandaşımız şayet çoğunlukta bu istikamette talep gösterirse en sonunda gidip işte anahtarlarını vatandaşlarımıza verecek.”

“VATANDAŞLARIMIZ 10 YIL FAİZSİZ BİR BİÇİMDE ARSA BEDELLERİNİ ÖDEYEBİLECEK”

Konut yerlerinin 10 yıl faizsiz biçimde geri ödemesi olduğunu söyleyen Bakan Kurum, yıllara göre artış olmayacağını tabir ederek, “Vatandaşımız 10 yıl faizsiz bir formda eriştiği yere konutlarını TOKİ başkanlığı eliyle yaptırabilecek. Bu çok değerli bir süreç ve imtiyaz. Hazine Maliye Bakanlığımız, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla yapım ve finansla ilgili gerekli dayanağı de sağlayacak. ‘Al arsanı da verdik. Git başının devasına bak’ demeyeceğiz. Müşterek yerde hak sahip olan bireyleri birleştireceğiz ve onların ismine süreci yöneteceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir