Dev kuklalar yakıldı: Las Fallas sona erdi

UNESCO tarafından 2016 yılında Dünya Kültür Mirasi Listesi’ne giren Las Fallas’ın en değerli kültürel kıymetlerinden olan ve ahşap oymacılığı yapan sanatkarlar tarafından hazırlanan dev kuklalar kentin farklı yerlerinde iki hafta boyunca sergilendikten sonra teker teker ateşe verildi.

Putin, Shakira, Pique…

Sanatçıların yaklaşık bir yıllık çalışması sonucu bu yıl 770 kukla yapılırken, bunların ortasında Başbakan Pedro Sanchez, İspanya Hükümdarı 6. Felipe, müzikçi Sharika, eski futbolcu Gerard Pique, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in figürleri ile aktüel temalar öne çıktı.

Festivalde her yıl en görkemli yapıtın konulduğu kent merkezindeki Belediye Meydanı’nda ise bu yıl büyük bir insan kalbi figürü yer aldı.

Sanatçılardan Manolo Garcia Lleonart ve Marina Puche tarafından yapılan dev kalbin, Kovid-19 salgının akabinde şenliğin yine doğuşunu sembolize ettiği bildirildi.

Tam olarak bilinmese de yazılı kaynaklara nazaran geçmişi 1774 yılına kadar dayanan Las Fallas, kökeni Latince “Facula” olan “meşale” manasını taşıyor. İspanya’daki tüm kültürel etkinlikler üzere Las Fallas da Katolik dini inancına nazaran kutsal bir gün olan Aziz Yusuf Günü’ne denk geliyor.

Las Fallas’da yakılan büyük ateşlerle birebir vakitte kışın bitişi ilkbaharın gelişi de kutlanıyor. Valensiya’nın yaklaşık 800 bin olan nüfusu şenlik mühletince iki katına çıkarken, bölge halkı için de önemli bir ekonomik kaynak oluşuyor. Bölgeye ilişkin bir özellik olarak barut ve havai fişek de şenlik boyunca uzun süren şovlarda kullanılıyor.

Festivalin sonunda kuklaların yakılmasından ötürü oluşan tonlarca külü temizlemek için de binden fazla paklık çalışanı misyon yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir