Dokuz aylık geliri 647 milyar TL

EKONOMİ SERVİSİ – Yılın 9 aylık periyoduna ait finansal sonuçlarını kıymetlendiren Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, “Küresel iktisada ait belirsizliklerin devam ettiği yılın üçüncü çeyreğinde yatırımlarımızı ve kıymet yaratma odaklı iş anlayışımızı kararlılıkla sürdürdük. Koç Topluluğu olarak sağlıklı bilançomuz, kuvvetli likiditemiz, geniş tedarik zincirimiz, çeşitlendirilmiş portföy yapımız, çevresel, toplumsal ve kurumsal idare alanlarındaki öncü uygulamalarımız ve çalışma arkadaşlarımızın üstün çabaları ile yılın birinci 9 ayında başarılı sonuçlar elde ettik” dedi.

Çakıroğlu, “Başarılarımızı hiçbir vakit yalnızca finansal sonuçlardan ibaret görmüyoruz. Ülkemizin geleceğine olan kuvvetli inancımızla, yatırımlarımıza kararlılıkla ve sürat kesmeden devam ediyoruz. Yılın birinci 9 ayında gerçekleştirdiğimiz 24.1 milyar TL’lik kombine yatırım ile son 5 yılda yaptığımız toplam yatırım 72.6 milyar TL’ye ulaştı. Yılın geri kalan periyodunda ihtiyatlı bir yaklaşımla faaliyetlerimizi sürdürürken, ülkemiz ve topluluğumuz için bedel yaratmaya devam edeceğiz” dedi.

Küresel yatırımlar

Koç Topluluğu’nun faaliyet gösterdiği tüm kesimlerde güçlü performansını 2022’nin üçüncü çeyreğinde de devam ettirdiğine dikkat çeken Çakıroğlu, “Küresel büyümesini emin adımlara sürdüren Arçelik, 2019’da giriş yaptığı Bangladeş’te rekabet gücünü artırmasına katkı sağlayacak yeni bir beyaz eşya üretim tesisinin temelini attı. Romanya’nın Ulmi kentindeki çamaşır makinesi fabrikası, Dünya Ekonomik Forumu tarafından verilen ‘Sustainability Lighthouse’ unvanına layık görüldü” dedi.

Karbon nötr hedefi

Çakıroğlu, açıklamasında ayrıyeten şu iletileri verdi:
“Ford Otosan’ın sürdürülebilirlik maksatlarının 2050 yılında karbon nötr olma maksadımıza kıymetli bir katkı sağlayacağına inanıyorum. Entek’in Tüpraş’a bölümü, şirketin üretim portföyüne ve ülkemizin pak güç geleceğine önemli bir ivme kazandıracak. Yapı Kredi, KOBİ’lere verdiği kesintisiz dayanakla ve ferdî bankacılık alanında attığı adımlarla bölümünde isminden kelam ettiriyor. Koç Holding sponsorluğu ile düzenlenen İstanbul Bienali’nde çağdaş sanatın çok daha geniş kitlelere ulaşmasına katkı sunmaktan gurur duyuyoruz. Memleketler arası çapta başarılı öğrenciler yetiştiren Koç Okulu’nun yeni lise binasının açılışını gerçekleştirdik.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir