Erciyes Türksoy Kupası tamamlandı

Mehmet UZEL / KAYSERİ (İGFA) – Kayseri Büyükşehir Belediyesi Erciyes A.Ş. konut sahipliğinde gerçekleşen Erciyes Türksoy Kupası, Milletlerarası Türk Kültürü Teşkilatı, Kayseri Valiliği, Nevşehir Valiliği, Türkiye Tanıtım ve Geliştirme Ajansı TGA ve Ski Turkish iş birliği ile düzenlendi.

Erciyes Kayak Merkezi, Hacılar bölgesinde gerçekleşen karşılaşmalara Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Kuzey Makedonya’dan genç sportmenler katıldı. U-14 ve U-16 branşında yapılacak yarışlarda yaklaşık 60 kız ve erkek sportmen çaba etti.

Yarışlar sonrasında derece elde eden atletlere madalya ve kupaları Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, AK Parti Kayseri Milletvekili Murat Cahid Cıngı, Hacılar Belediye Lideri Bilal Özdoğan, Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Lideri Hamdi Elcuman ve TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Sayit Yusuf tarafından takdim edildi.

“ERCİYES’TE HER YIL MİLYONLARCA ZİYARETÇİYİ AĞIRLIYORUZ”

Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Lideri Hamdi Elcuman, yaptığı açıklamada, “Erciyes’te her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlıyoruz. Birçok memleketler arası tertibe da mesken sahipliği yapıyoruz. Bugün yaptığımız bu tertip bizim için çok büyük bir mana söz ediyor. Birinci sefer Türksoy ile birlikte kardeşlerimizi, akrabalarımızı Türki Cumhuriyetlerden ve akraba topluluklardan atletlerimizi burada ağırladık. Türksoy ile Erciyes’te başlattığımız bu proje bir başlangıç olacak. İlerleyen vakitlerde Türk dünyası ile hem yaz hem kış toplumsal sportif aktiviteler yapacağız” dedi.

“BİZ KOCAMAN BİR AİLEYİZ”

Türk dünyasının kocaman bir aile olduğuna vurgu yapan Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ise “Biz kocaman bir aileyiz. Kocaman bir Türk dünyasıyız. Sizlerin bugün burada olması sahiden çok kıymetli. Burada yalnızca bir yarış yapmadınız. Siz Türk dünyasının birlik ve beraberliğini adeta dünyaya haykırdınız. Bu tertibin inşallah gelenekselleşmesini gerisinden da Türk dünyası kış sporları olimpiyatlarına bu işi götürür diye ümit ediyorum” halinde konuştu.

AK Parti Kayseri Milletvekili Murat Cahid Cıngı da sporun dünya çocuklarının ve atletlerinin bir ortaya gelmesinde değerli bir etken olduğuna işaret ederek, “Çok memnunuz. Türki Cumhuriyetlerden yavrularımızı, hocalarımızı burada görmekten, konuk etmekten gurur duyuyoruz. İnşallah Türksoy’umuzla da vardığımız mutabakat sonucunda artık Türk Dünyası Kupası ismi altında bu hoş faaliyeti her yıl yapmayı planlıyoruz. Gelecek sene sizleri daha fazla atletin olduğu bir ortamda burada görmek istiyoruz” sözlerini kullandı.

Türk Cumhuriyetlerinden tertibe katılan atletlere ‘Türkiye’ye, Kayseri’ye beğenilen geldiniz’ diyerek seslenen TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Sayit Yusuf ise “Sizlerle birlikte olduğumuz bu mühlet içerisinde programımızın ne kadar hedefine uygun yürüdüğünü, ne kadar işe yaradığını görmüş olduk. Bu program Türk dünyasının önderlerinin daha evvel aldıkları karar çerçevesinde Türk Dünyası’nda 2040 vizyon anlayışı çerçevesinde 5-6 başlık altında yürüttüğümüz gençlik vizyonunu hayata geçirdik. Birinci uygulamasını da Gençlik Kış Kampı ismi altında Erciyes’te yapıyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir