Forbes’tan çarpıcı Hakan Fidan analizi: Türkiye’nin istihbarat şefi bir numaralı diplomat oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirilen programda ’Türkiye Yüzyılı Kabinesi’ni açıkladı.

Erdoğan’ın açıklamaları dünyada geniş yer bulmaya devam ediyor. Milletlerarası casuslar, pek çok gazete ve televizyon objektiflerini Türkiye’ye çevirmiş durumda.

Dünyada en dikkat çeken isim ise Hakan Fidan olmuş durumda. Forbes Türkiye’nin yeni dışişleri bakanı için dikkat çeken bir tahlil yayınladı.

ABD’li sıkıntısı ‘Türkiye’nin istihbarat şefi bir numaralı diplomat oldu’ başlıklı yazıda şu sözlere yer verdi;

‘Bu değişim yalnızca bürokratik bir değişiklik değil; ABD’den Avrupa Birliği’ne, Rusya’dan Ortadoğu’nun labirent siyasetine kadar her dış paydaşa açık bir davettir. İstihbarat portföyü, onu ülkenin siyasi görünümünde kıymetli bir figür olarak şekillendirerek, milletlerarası bağlara iştirakini yıllarca dikte etti.’

Forbes yeni vazifesinin Fidan’a global sahnede silinmez bir iz bırakmak için çok kıymetli bir fırsat sunduğunun altını çizdi.

‘Fidan esasen Türkiye’nin en değerli dış siyaset aktörlerinden biriydi’ diyen Forbes yazıda şu tabirlere yer verdi;

‘BBC muhabiri, Birleşik Krallık Parlamentosu Dış İlgiler Komitesi eski Uzman Danışmanı ve niyet kuruluşu analisti olarak vazife yaptığım mühlet boyunca, devlet liderleri, üst seviye istihbarat vazifelileri, bakanlar, siyasetçiler üzere bir dizi tesirli şahsiyetle etkileşimde bulunma ayrıcalığına sahip oldum. Dünyanın dört bir yanından. Bu bireylerin birçoğu direkt Fidan’la çalışmış ya da ilgi kurmuş, yolları Pakistan’dan Ortadoğu’ya, Avrupa’ya ve ABD’ye kadar çeşitli yerlerde kesişmiştir. Konuşmalar kaçınılmaz olarak Türk dış siyasetine ve ülkenin hudutlarının ötesindeki aksiyonlarına yönelmiştir.’

‘Bu sohbetlerde Türkiye’nin global ataklarına taraf veren görünmeyen el MİT’in ehemmiyeti her vakit vurgulandı’ diyen Forbes’un tahlili şöyle devam ediyor;

‘Konuştuğum herkes Fidan’ın zekasını ve stratejik hünerini tanıyor, hatta kimileri ona Dr. Fidan diyor. Geniş memleketler arası temasları ile Fidan, global siyasetin karmaşık dünyasında Türkiye’nin stratejik navigasyonunun birincil dizayncısı olarak öne çıktı. Bu nedenle, son ilerlemesi şaşırtan değil, onunla etkileşime girenler tarafından kabul edilen, yeteneklerinin bir doğrulaması.’

Fidan’ın MİT başkanı olarak yaptığı etkiyi de mercek altına alan Forbes ‘Askeri diplomasi dünyasında, Türkiye çoklukla insansız hava aracı teknolojisinin merceğinden tanındı. Lakin bu muvaffakiyetin kalbi, aklın ritmiyle atar. Bu askeri gücü besleyen, Fidan gibilerin itinayla toplayıp stratejik olarak konuşlandırdığı istihbarattır’ dedi.

‘MİT’in sağladığı varlıklı istihbarat damarı olmasaydı, askeri teşebbüslerinin aktifliği büyük ölçüde azalırdı’ diyen Forber yazıda ‘Fidan’ın Dışişleri Bakanlığı’na yükselişi, daha evvelki zorluklara karşın, Türk dış siyasetinde değerli bir dönüm noktasına işaret ediyor’ sözüne yer verdi.

Yazıda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Fidan ortasındaki sinerjinin Türkiye’de diplomatik, siyasi ve askeri alanları kapsayan etkileyici bir dış siyaset uzmanlığı portföyü sunduğunun altı çizildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir