Kılıçdaroğlu: Ülkemde hiçbir zaman yabancı asker postalı istemiyorum

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adayı Ekrem İmamoğlu Zonguldak’ta miting düzenledi. Suriye tezkeresine neden ‘hayır’ dediğiyle ilgili açıklamada bulunan Kılıçdaroğlu, “Ben ulusal Kurtuluş Savaşı’nı veren gelenekten gelen bir anlayışın siyasetçisi olarak kendi ülkemde hiçbir vakit yabancı asker postalı istemiyorum” dedi.

‘YARADAN ÜMİDİNİ KESMİŞ BUNLARDAN’

Kürsüye birinci çıkan Ekrem İmamoğlu oldu. “Bizim en çılgın projemiz hak, hukuk, adalet olacak” diyen İmamoğlu şöyle konuştu:

“Susmuş bir Türkiye istemiyoruz. Konuşan bir Türkiye istiyoruz. Ben üç evlat babasıyım, üç evladımın sesinin bir gün bile kısılmasını kabul edemem. Çocuklarınızın seslerinin kısıldığı bir memleket ister misiniz? Herkes eşit ve muteber olacak. Ben de bu coğrafyanın bir evladıyım. Bu canım Türkiye’de ne vakitten gözünün içine bakıp, alnına bir aygıt tutup bir kişinin daha milliyetçi olduğu anlaşılıyor. Ya da ‘sen bana oy veriyorsan milliyetçi, oy vermiyorsan vatan haini.’ Haydi oradan! Sen kim oluyorsun vatan evladına hain diyorsun? Seçimde oy veriyorsa iktidara ulusal irade, oy vermiyorsa darbeci. Bunlar aklını yitirmiş. Beş yıldır dua ediyorum Allah’ım akıl ver diye. Yararsız. Yaradan ümidini kesmiş bunlardan. Keşke biraz akıl zuhur etseydi. Etmedi.”

KILIÇDAROĞLU: ZONGULDAK’A GELDİĞİMDE DAİMA BİR BURUKLUK HİSSEDERİM

İmamoğlu’nun akabinde kürsüye çıkan Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, “Zonguldak’a geldiğimde daima bir burukluk hissederim. Alın teri dökenlerin kenti, kara elmasın kenti diye düşünüyorum” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

SİZİN HAKKINIZI HER ORTAMDA SAVUNACAĞIM: Madenciler için dünya kadar şiirler, hikayeler, romanlar yazıldı. Hayatını kaybedenlerin gerisinden daima bir arada gözyaşı döktük. İşçilerin dediğimiz bir kentin yürüyüşünü unutmadık. Zonguldak bir emekliler kentine dönüştü. Madeni ta Güney Amerika’dan, Güney Afrika’dan getiriyorlar, dünyanın parasını ödüyorlar. Şu dağların altında kara elmas var, çalışmak isteyen binlerce kişi var. Evreli olarak 5 bin emekçiyi alacağım. Yıllardır kelam verdiler yapmadılar. 5 bin emekçi kelamı verdim, geldiler dediler ki 2 bin kişi alacağız. 2 bin alacağız diyenlerin üstünü kömürün karasıyla çizeceksiniz. 5 bin emekçiyi alacağım diyenin yanına da bir kömür koyacaksınız, emeğin hakkı olarak. Sizin hakkınızı, hukukunuzu her ortamda savunacağım, gereğini yapacağım.

HERKESİN KAZANDIĞI TÜRKİYE’Yİ İNŞA ETMEK İÇİN YOLA ÇIKTIK: Esnaf kardeşim de unutmasın. 5 bin emekçi çalıştığında en çok esnaf da kazanmış olacak. Esnafı sahipsiz bırakmayacağız, onların da bakanlığını kuracağız. Herkesin kazandığı hoş bir Türkiye’yi inşa etmek için yola çıktık. Bayanların sıkıntısını ve sıkıntılarını da pek yeterli biliyorum. Türkiye’nin bir değişime muhtaçlığı var. Türkiye’nin huzura, ayrışmaya, hengameye değil, bir arada olmaya gereksinimi var. Her vilayette, her mutfakta rahmete gereksinimi var. Hoş günler kesinlikle gelecek. Köyler boşaldı. Kelam verdim, bütün köy okullarını yine açacağız ve 100 bin öğretmenin atamasını yapacağız. Köyde öğretmen, ziraat mühendisi, veteriner olsun. Gencecik üniversiteyi bitirmiş beşerler işsiz. Köyde çalışsınlar, üretsinler. Bu işin kimseye ziyanı yok.

27,5 YILIMI HARCADIM, DEVLETİN NE OLDUĞUNU PEK YETERLİ BİLİRİM: Ne ezen ne ezilen, insanca hakça tertibi getireceğiz. Merhum Ecevit diyordu. Kelamım söz, Ramazan ve Kurban bayramlarında minimum fiyat kadar emeklilere ikramiye vereceğiz. Kurban Bayramı’nda emekli kardeşim bankadaki hesabına bakacak, 15 bin liralık ikramiyesini görecek. Bay Kemal’in kelamı. Bay Kemal kelamından dönmez. Parayı nereden bulacaksın diyorlar, devasa bir bütçemiz var. Paranın nereye harcanacağına siyasi iktidar karar verir. Herkese para var emekliye gelince nereden bulacaksın… 27,5 yılımı harcadım, bütçe nasıl yapılır, devletin ne olduğunu çok yeterli bilirim.

ÜLKEMDE YABANCI ASKER POSTALI İSTEMİYORUM: Bir Suriye tezkeresi var, diyorlar ki ‘Kılıçdaroğlu niçin hayır dedi?’. Terör örgütleri ile çaba için yabancı askerleri Türkiye’ye davet etme hakkı vardı. Ben ulusal Kurtuluş Savaşı’nı veren gelenekten gelen bir anlayışın siyasetçisi olarak kendi ülkemde hiçbir vakit yabancı asker postalı istemiyorum. Bahçeli’ye, Erdoğan’a sordum, ‘Hangi yabancı askerleri davet edeceksiniz?’ Sen kalkıyorsun terörle çabada yabancı askerleri davet ediyorsun. Bay Kemal evet der mi ya? (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir