Rusya, Ukrayna Devlet Başkanlığı Tugayı askerlerinin karşı saldırısı başarısız oldu

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Konaşenkov, Rus ordusunun Ukrayna’da savaştaki aksiyonlarına ait açıklamalarda bulundu.

Herson bölgesinde Pravdino yerleşim ünitesi yakınlarında Ukrayna ordusuna bağlı birliklerin 200’den fazla asker kaybettiğini ileri süren Konaşenkov, “Donetsk bölgesinde Pavlovki civarında başarısız karşı taarruz teşebbüsünde bulunan Ukrayna Devlet Başkanlığı 1. Tugay 3. Taburu ateş altına alındı ve düşmanın kaybı 60’tan fazla meyyit ve yaralı, 4 tank ve 8 araç oldu” tabirlerini kullandı.

Konaşenkov, yüksek hassasiyetli füzelerle Artyömovsk (Bahmut) yerleşim yeri civarında Ukrayna birliklerinin süreksiz konuşlandığı noktaların vurulduğunu ve bu taarruzlarda Ukrayna’nın 75’ten fazla asker kaybına uğradığını savundu.

Rus hava ve muharip taktik birliklerinin, füze ve topçu birliklerinin Harkiv ve Donetsk bölgelerinde Ukrayna askeri komuta merkezini vurduğunu lisana getiren Konaşenkov, Donetsk’te “Donbas” isimli milliyetçi oluşumların süreksiz konuşlandığı noktanın yok edildiğini bildirdi.

Konaşenkov, Herson ve Donetsk bölgelerinde 12 cephaneliğin imha edildiğini belirterek 11 Ukrayna insansız hava aracının düşürüldüğünü lisana getirdi.

Ukrayna ordusunun Energodar ve Zaporijya Nükleer Santrali alanına topçu atışları yapmaya devam ettiğini söyleyen Konaşenkov, “Ukrayna’ya ilişkin bugüne kadar 295 uçak, 155 helikopter, 2018 insansız hava aracı, 375 hava savunma füze sistemi, 5 bin 52 tank ve zırhlı araç, 841 çok namlulu roketatar, 3 bin 405 obüs ve havan topu, 5 bin 743 özel askeri araç yok edildi” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir