Son dakika… NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Türkiye’nin AB’ye katılma isteğini destekliyorum

Litvanya’nın başşehri Vilnius kentinde 11-12 Temmuz tarihleri ortasında düzenlenecek NATO Devlet ve Hükümet Liderleri Zirvesi’ne saatler kala kameralar karşına geçen NATO Genel sekreteri Jens Stoltenberg “Türkiye’nin AB’ye katılma maksadını destekliyorum. İsveç’i NATO’ya sokmak için çok çalışıyoruz. İsveç’in üyeliği konusunda Vilnius doruğunda olumlu bir karara varmak hala mümkün.” ifadelerini kullandı.

Stoltenberg kelamlarına şöyle devam etti;

“NATO Baltık bölgesinde mevcudiyetini artırmaya başladı. Geçtiğimiz yıllarda daha fazla asker sevk etmiştik. Ukrayna işgalinden sonra Madrid tepesindeki kararla bunu artırmıştık. 

Bu dorukta yarın ve yarından sonraki gün savunma planı üzerinde anlaşacağız. Bunun dışında tüm ittifaklarımızı koruyabilecek hale geleceğiz.

Almanya’nın kararını da memnunlukla karşıladım. Bu kararı çok uzun müddettir bekliyorduk. Şahsî olarak ben ve öbür önderler tıpkı şeyi vurguladık. Etrafımızdaki jeopolitik durum giderek daha makûs hale gelecek. Nükleer silahların yerleştirilmesi konusunda ve Wagner’in bu ülkeye gelmesi konusunda müttefik birliğine muhtaçlığımız var. NATO’nun bu bölgede savunmasının güçlenmesi kolektif savunmamız açısından kıymetli. Bu kararın da tam vaktinde geldiğini düşünüyorum” 

ERDOĞAN: TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİĞİNİN ÖNÜNÜ AÇIN

NATO Tepesi için Litvanya’ya giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan havalimanında dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “50 yılı aşkın zamandır Avrupa Birliği kapısında bekletilen bir Türkiye var. Ve şu anda NATO üyesi ülkelerin çabucak hemen tamamı AB üyesidir. Türkiye’yi Avrupa Birliği kapısında 50 yılı aşkın vakittir bekleten bu ülkelere buradan sesleniyorum. Fakat birebir vakitte Vilnius’da da sesleneceğim. Evvel gelin Türkiye’nin Avrupa Birliği’nde önünü açın ondan sonra biz de Finlandiya ile ilgili nasıl onun önünü açtıysak, İsveç’in de önünü açalım” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir