Vali Fidan’dan İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü açıklaması

NEVŞEHİR (İGFA) – Nevşehir Valisi Ali Fidan İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü münasebetiyle ileti yayımladı.

Vali Fidan’ın açıklaması şöyle:

, “Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.” idealiyle canlarını hiçe sayan, “Benim iman dolu göğsüm üzere serhaddim var.” özgüveniyle çaba edip bu topraklar altında kefensiz yatan şehitlerimizin, gazilerimizin aziz anısı İstiklal Marşımızın 12 Mart 1921’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde oy birliği ile ‘Milli Marş’ olarak kabul edilişinin 103. yıl dönümünü idrak etmenin haklı gurur ve memnunluğunu yaşıyoruz.

İstiklal Marşı, bir milletin bağımsızlık aşkının, imkânsızlıklar içerisinde gösterdiği büyük kahramanlığın, azim ve fedakârlıkla verilen kurtuluş gayretinin mısralara dökülmüş tabiridir.

Millî gayret devrinde yüreği vatan-millet sevgisiyle ve bağımsızlık aşkıyla yanan milletimizin bağımsızlığa olan tutkusunu, ulusal birlik ve beraberliğimizi en veciz biçimde ortaya koyan Mehmet Akif Ersoy’un kaleme aldığı İstiklal Marşı, milletimizin, vatan ve bayrak sevgisinden, özgür ve bağımsız yaşama tutkusundan ödün vermeden, haksızlıklara karşı dimdik ayakta durarak yine varoluşunun, ulusal birlik ve bütünlüğünün simgesi olarak aziz milletimizin hissiyatına tercüman olmuştur.

Millî Gayretin en çetin periyodunda, milletimizin tekrar dirilişine ve şahlanışına vesile olan bu eşsiz eser, bugüne kadar olduğu üzere bundan sonrada bu kutsal vatanın semalarında yankılanmaya devam edecektir.

Gençlerimiz bilmelidir ki ulusal ve manevi kıymetlerimizin koruma edilmesi, bastığınız yerlerin yalnızca bir toprak modülünden ibaret olmadığının farkına varmakla, vatan toprağının her karışında kefensiz yatan şehitlerimizi unutmamakla olur.

Bu manada geleceğimizin teminatı gençlerimizin, İstiklal Marşı’nın özünü teşkil eden, vatan ve bayrak sevgisini, hürriyet ve bağımsızlık aşkını benliklerinde sürekli yaşatacaklarına, ülkemizin gelişmesine ve güçlenmesine katkı sağlayacak adımları da kararlılıkla atacaklarına yürekten inanıyorum.

Manevi kıymetimizin mimarı ve milletimizin gönlünde müstesna bir yere sahip olan Ulusal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, yapıtlarıyla ve fikirleriyle her vakit hürmetle yâd edilecektir.

Bu his ve fikirlerle; İstiklal Marşımızın kabulünün 103. yıl dönümünde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile İstiklal Marşı Şairimiz Mehmet Akif Ersoy olmak üzere, bütün şehit ve gazilerimizi hürmetle, rahmetle ve şükranla anıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir